Test speciální pryskyřice při lití tloušťky 10 cm

06.11.2018

Pro slovenskou firmu SVEGAL s.r.o. vyrábíme epoxidovou pryskyřici ART RESIN UV, která se vyznačuje vysokou čirostí a UV stabilitou. Svegal s.r.o. udělal test lití tohoto jedinečného materiálu v tloušťce 10 cm. Jako formu použili plastovou nádobu o vnitřních rozměrech 18 cm x 36 cm a odlévali do výšky přesně 10 cm, takže spotřebovali 4,5 litru natužené směsi. Výsledek potvrdil naše očekávání a doporučení, že tento materiál lze vylívat do 10 cm tloušťky a že 10 cm je hraniční tloušťka. Ověřily se i některé praktické poznatky při lití takových velkých vrstev:

  • je lepší odlévat a nechat tuhnout při nižších teplotách (cca 17°C) - kvůli lepší a rovnoměrnější kontrole teploty při reakci
  • z estetického hlediska je lepší lít na víckrát po cca 3 cm s následným okamžitým vyfoukáním odlitku horkovzdušnou pistolí (odvod bublinek z celého průřezu vylité vrstvy). Po krátkém odsátí a vyfoukání odlitku hned lít další vrstvu se stejným postupem.
  • při této tloušťce nastane želatinace po cca 20 hodinách a po dalším tuhnutí dojde ke smrštění cca 5-6 mm (normální jev a je třeba s tím počítat)
  • vyplatí se při procesu zaručit nějaký odvod tepla (např. uložení na ocelový plech nebo chladící vodní lázeň).