Rady, tipy, praktické nápady, vychytávky

RADY, TIPY, NÁPADY, VYCHYTÁVKY

  • VÝROBA FORMY: Nejrychlejší a nejkvalitnější výsledky dosáhnete, když při výrobě formy použijete polypropylenové desky, které můžeme snadno nařezat na potřebné rozměry. Boky se k spodní části desky lepí pomocí tavné pistole a následně zpevní dřevěnými latěmi. Ty lze připevnit ke spodní desce oboustrannou lepicí páskou. Výsledkem je fantasticky hladký povrch odlitku, snadné odstranění formy a samozřejmě odpadá použití separátoru. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena za polypropylenové desky.
  • PENETRACE: POZOR!!! Penetraci VEROPAL PEN si připravujte (odvažujte) po menších objemech např. 350ml, aby jste ji po 2-3 minutovém zamíchání ihned naaplikovali, občas při namáčení štětce mírně promíchejte...Při smíchání většího objemu a nechání stát může systém v kelímku nebo plechovce tzv. vyvřít - v centru objemu se odstartuje nekontrolovaná exotermická reakce, pryskyřice velmi rychle vytvrdne, popraská a zežloutne.
  • MÍCHÁNÍ: Zamíchanou pryskyřici z jednoho kelímku následně přelijeme do dalšího kelímku a míchání zopakujeme. Eliminujeme tím možnost nedokonalého smíchání obou složek a vznik případných nevytvrzených míst v odlitku.
  • ODLÉVÁNÍ: Pozor na smrštění: Při zalévání je dobré myslet na smrštění materiálu při tuhnutí a odlít větší množství pryskyřice jako kompenzaci smršťovacích ztrát. Ta je přímo závislá od tloušťky (objemu) odlitku, takže při tloušťce 2cm bude zhouba 2mm, při tloušťce 5cm můžeme cca 3 - 4 mm. Pokud chceme ušetřit materiál můžeme po obvodu zalévaného předmětu vytlačit "housenku" neutrálního silikonu a pryskyřici odlít po výšku silikonu.
  • VYTVRZOVÁNÍ ODLITKU: Rychlost vytvrzování systému závisí na teplotě. Při vyšší teplotě systém síťuje a vytvrzuje rychleji. Při teplotě temperované do 50°C je možno odstranit formu po 24 hodinách.
  • FRÉZOVÁNÍ ODLITKU: Při práci s frézkou je důležité neubírat materiál na celý průměr frézy, ideální je polovina. Při příliš velkém ubírání v jednom kroku se na povrchu dřeva i epoxidu tvořily nevzhledné jamky. Některá dřeva jsou konzistentnější jako použitý epoxid, proto je třeba při ubírání velmi citlivě pracovat s posuvem frézky (reagovat na změnu tuhosti materiálu změnou rychlosti posuvu). Ideální je pracovat s frézkou, která je vybavena elektronickou regulací na konstantní otáčky. Rychlost otáček může být střední až mírně vyšší, důležité je, aby epoxid netvářel žádná roztavená místa.
  • BROUŠENÍ ODLITKU: Při přechodu na jemnější zrnitosti brusných papírů si důkladně zkontrolujte broušený povrch, zda jste nezanechali nějaký hlubší škrábanec. Následné jemnější broušení smirkem ho už nedokáží odstranit a po finálním leštění bude "svítit" ještě více